Porady


Zbieranie deszczówki

W dobie zmian klimatycznych, których jesteśmy świadkami niemal każdego dnia, warto rozsądnie gospodarować wodą i ją oszczędzać, ponieważ mimo gwałtownych burz, które nawiedzają nasz kraj, z roku na rok zasoby wody pitnej kurczą się. Ulewne deszcze nie przenikają bowiem głębiej, tylko spływają po powierzchni do kanalizacji i rzek, nie zasilając wód gruntowych. Gromadzenie wody deszczowej wspiera działania na rzeczy natury i leży w interesie nas wszystkich.

Oprócz korzyści ekologicznej, możemy mówić także o tej finansowej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że zbieranie deszczówki pozwala zmniejszyć rachunki za wodę. Zebraną wodę można bez problemu wykorzystać np. do podlania ogrodu, spłukania toalety, umycia samochodu, a nawet prania.

Deszczówka ma wiele atutów. Poza tym, że jest darmowa, posiada niskie pH, nie zawiera chloru i szkodliwych pierwiastków, a to sprawia, że jest przyjazna roślinom nawet bardziej niż woda z wodociągów. Można ją gromadzić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest postawienie w ogrodzie, na tarasie czy balkonie odpowiedniego zbiornika. Taki zbiornik może mieć na przykład formę beczki na deszczówkę. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również bardzo proste i wygodne w użyciu.

Beczkę na wodę można ustawić po prostu pod rynną, nie trzeba do tego żadnych zaawansowanych instalacji. Zebrana woda stanowić będzie zabezpieczenie zapasu na suche dni. W naszej ofercie znajdują się beczki o pojemności od 30l do 1000l, dzięki czemu każdy znajdzie model odpowiadający swoim indywidualnym potrzebom.